Ćwiczenia rozluźniające dno miednicy
W jakich asanach skutecznie rozluźnisz mięśnie dna miednicy wykonując wydech?
Na wdechu przepona idzie w dół powodując napięcie mięśni dna miednicy. Na wydechu przepona się unosi trzewia w górę, a dno miednicy jest odciążone i rozluźnione. W praktyce Pranayamy w jodze dla kobiet najlepiej wstrzymywać oddech po WYDECHU, aby dodatkowo nie spinać mięśni dna miednicy, które u znacznej ilości osób jest w stanie ciągłego napięcia. Z drugiej strony, ze względu na serce bez zaburzania regularności jego rytmu, wstrzymywanie oddechu po wydechu jest bardzo niekorzystne. Kiedy można praktykować wstrzymanie oddechów? Najlepiej pominąć je skupiając uwagę na wyćwiczeniu techniki wydłużania WYDECHÓW.
Dlaczego mięśnie dna miednicy mogą być w patologicznym napięciu?
Przyczyna 1 to stresowe “podwijanie ogona”, czyli spinanie dźwigaczy odbytu, które ustawia naszą miednicę w stałym tyłopochyleniu niezależnym od tego jak jest ona naturalnie, oraz neutralnie u nas ustawiona od urodzenia. Dno miednicy u zestresowanych jest w nieustannym, patologicznym napięciu. W obszarze naszych miednic magazynuje się sporo negatywnych napięć związanych zarówno z emocjami, jak i z przeciążeniami ciała fizycznego. Fizyczne przeciążenia związane są z pracą pasywna w pozycji siedzącej o osłabieniem mięśni fazowych, spięciem tonicznych i jednocześnie brakiem ich siły. Odczuwalne napięcia, oraz związane z nimi emocje niepokoju, powstają po zbyt forsownych treningach. Powodem emocjonalnych spięć mogą być negatywne schematy myślowe (czynniki wewnętrzne), oraz, lub niekorzystna sytuacja niezależna od nas (zewnętrzne).
Jak najprościej rozluźnić dno miednicy? 4 proste rady co poprawić od razu.
- Przestrzegaj prostej higieny wypróżniania się – sikaj powoli, nie napinaj dna miednicy podczas oddawania moczu, nie wstrzymuj moczu tylko idź do toalety od razu.
- Jeśli praktykujesz Pranayamę zaawansowaną ze wstrzymywaniem oddechu, to wstrzymaj go po WYDECHU, a nie po wdechu. Dno miednicy będzie wtedy rozluźnione. Wstrzymanie oddechu po wdechu, dodatkowo napnie mięśnie dna miednicy.
- Odpoczywaj w pozycjach leżących, nie w siadzie. Jeśli możesz, wykonuj inwersje w jodze. Pozycje odwrócone rozluźniają dno miednicy. Możesz wykonywać inwersje z nogami na ścianie. Przykładowe pozycje rozluźniające dno miednicy znajdziesz na zdjęciach pod artykułem.
- Masuj żwacze rozluźniając szczękę. Są połączone z dnem miednicy przez Taśmę Głęboką Przednią. Ich rozmasowanie automatycznie wpłynie na rozluźnienie dna miednicy.
Zestaw ćwiczeń rozluźniających dno miednicy:
Viparita karani – nogi na ścianie, asana łatwa
Świeca – asana średnio oraz zaawansowana
Zwis głową w dół na hamaku do Aerial Jogi – pozycja terapeutyczna dla osób bez przeciwwskazań do zwisania głowa w dół.