Jak działa Yin Joga?
Dlaczego warto włączyć regularną praktykę Yin Jogi?
Yin joga pięknie zwiększa zakres ruchu w stawach. Podczas praktyki minimalizujemy pracę mięśni do 40-50% aby dotrzeć do tkanki powięziowej maksymalnie ją rozluźniając. Yin Joga wraz z automasażem pomaga zrelaksować ciało usuwając toksyny z tkanek i uelastycznia tkankę powięzi. Zwiększamy zakres ruchów oraz nawodnienie naszych tkanek i przez to polepszamy elastyczność tkanek. Oczyszczamy umysł redukując nadmiar emocji i porządkujemy wewnętrzny chaos. Regularna praktyka Yin Jogi ułatwia zasypianie wraz z regeneracją organizmu. Codziennie zyskujemy lepszą koncentrację na asanach oraz ich technice. Nasze ciało staje się bardziej sprawne i dobrze nawodnione. Regularne odprężenie z energią yin wpływa na lepsze dotlenienie mięśni poprzez pracę z pogłębionym oddechem.
Jak działa automasaż punktów spustowych oraz rozluźnienie mięśni tonicznych?
- Włączając regularną praktykę wyciszenia i rozluźnienia obniżamy poziom stresu poprawiając koncentrację. Pracując nad stopniową redukcją długotrwałych napięć w ciele uspokajamy umysł. Ciało na co dzień jest bardziej rozluźnione i łatwiej nam zasypiać. Rozluźnianie odblokowuje punkty spustowe (trigger points) oraz pozytywnie wpływa na dokrwienie i pracę narządów wewnętrznych.
- Automasaż powięziowy pomaga pozbyć się bólu na całej trasie danej taśmy. Odpuszczają bóle rzutujące na odległe obszary ciała. Napięcia pochodzące od danego obszaru taśmy powoli zaczynają znikać a uciążliwe objawy fizjologiczne odchodzą w niepamięć. Redukujemy wrażenia fizjologiczne takie jak: częste bóle głowy, szyi, ucisk na skronie, bóle gałki ocznej, mocno zaciśnięte mięśnie żwacze, które powodują bruksizm – zobacz więcej na moim drugim blogu.
Jak działa praktyka Yin Jogi na tkanki i układ nerwowy?
- Elastyczna tkanka powięziowa umożliwia lepsze, prawidłowe wykonywanie pozycji oraz bezpieczne ich pogłębianie. Poza tym spada spoczynkowa wartość naszego tętna, a układ krwionośny staje się bardziej wydajny i skuteczniej się regeneruje. W yin jodze pracujemy rozciągając taśmy powięziowe oraz naprzemiennie uciskając tkanki. Z czasem przywracamy neutralne krzywizny kręgosłupa i redukujemy możliwość zmniejszenia gęstości kości z wiekiem (osteoporoza). Autonomiczny układ nerwowy zaczyna działać nam w równowadze. Część współczulna odpowiadająca za działanie podczas stresu i wydzielająca hormony stresu: kortyzol i adrenalinę, harmonizuje działanie z częścią przywspółczulną. Nerw błędny, który odpowiada za wydzielanie acetylocholiny, zaczyna lepiej funkcjonować gdy nerwy opadają. Cała praktyka yin jogi sprawia, że w naszym życiu reagujemy łagodniej na wszelkie zmiany. Organizm zaczyna wytwarzać więcej GABA, neuroprzekaźnika, który zmniejsza nadmierne pobudzenie i sprzyja obniżaniu poziomu lęków. Kwas gamma-aminomasłowy redukuje napięcie emocjonalne wpływając na lepszą jakość snu i regenerację.