Joga nidra, na czym polega sztuka świadomego snu oraz medytacji?
Czym jest joga nidra jako technika głębokiego relaksu?
Joga nidra to stan umysłu między jawą a snem – definicja według jej twórcy Swami Satyananda Saraswati. Nasz umysł jest zawieszony między świadomością i podświadomością, wchodzi w stan alfa tak jak podczas praktykowania medytacji. Praktykujesz jogę ale masz problem z pozbyciem się napięć od stresu w swoim życiu ? Jeśli odczuwasz permanentne zmęczenie, to ta metoda jest dla Ciebie. Zobacz jak działa joga nidra na Twój układ nerwowy. Joga nidra to nie to samo co sen albo klasyczna praktyka jogi. Poprzez jogę nidra wchodzimy w stan alfa fal mózgowych, który pozwala układowi nerwowemu świadomie się uspokajać i regenerować. Z czasem, gdy długo praktykujemy ten rodzaj jogi, można nauczyć się wchodzenia w stan fal delta, który jest stanem świadomego snu bez śnienia – bardzo głęboka relaksacja. Czyli w stanie delta nasz umysł dochodzi do najgłębszych stanów relaksu, co jest możliwe podczas uczestniczenia w sesji koncertu mis albo gongów.
Różnice między snem a joga nidra. Jak ta druga pomaga w walce ze stresem?
Działanie joga nidra a wewnętrzna harmonia.
Podczas snu nasze ciało się napina, zwłaszcza gdy mamy jakieś problemy w ciągu dnia. Napinamy mięśnie żwaczy, lędźwia, barki, nie kontrolując oddechu przeżywamy nasze emocje zabierając je z dnia w nocną podróż. Joga nidra pomaga nauczyć się świadomego odróżniania stanu absolutnego rozluźnienia ciała od generowania tych napięć w leżeniu. Joga nidra należy do praktyk relaksacyjnych a nie dynamicznych. Różni się od Yin Jogi, ponieważ tutaj w ogóle nie zmieniamy pozycji unikając jakichkolwiek napięć mięśni oraz rozciągania tkanki powięziowej. Jej praktyka jest związana ze stanem pasywnej świadomości, podczas którego następuje całkowite odprężenie ciała i umysłu. Nidra pomaga wejść w stan pasywnej uważności, który pomaga w terapii pozbycia się chronicznego stresu. Czyli, stajemy się bardziej świadomi swoich ruchów, gestów, emocji, oraz pojawiania się napięć w ciele na co dzień.
Ile razy w tygodniu wykonywać praktykę jogi nidry?
Ludziom obecnych czasów są potrzebne stanu głębokiego snu z wchodzeniem w stan relaksacji, ponieważ umiejętność automatycznego rozluźniania się i odprężania ciała u nas zanika. Dobre efekty przynosi już wykonywanie praktyki 3 x w tygodniu. Na początku warto uczestniczyć w praktyce głębokiego snu pod okiem nauczyciela w szkole jogi. Potem, gdy poznasz zasady świadomego snu oraz dostrzeżesz korzyści jogi nidry, można kupić płytę z nagranie ścieżki dźwiękowej wizualizacji, i wykonywać sesje jogi nidry samodzielnie w domu.
Sankalpa pojawia się w praktyce jogi nidry
Sankalpa, w praktyce jogina, oznacza nasz cel, zamierzenie, postanowienie, które zamieniamy w wewnętrzną drogę utrzymując systematyczność konsekwentnie. Sankalpą może być dążenie do poprawy jakiegoś aspektu naszego życia, zrealizowanie marzenia, które zawsze maja pozytywne założenia. Na początku sesji yogi nidry formułujemy sobie własną sankalpę, które potem powtarzamy jeszcze kilka razy, przypominając sobie na zakończenie zajęć. Praktyka Nidry rozwija ten cel, pomaga go sformułować gdy nasz umysł jest zrelaksowany, otwarty i chłonny. Sankalpa pomaga nam w podtrzymaniu wewnętrznego zapału i determinacji (tapas) w konsekwentnym i regularnym dążeniu do realizacji tego celu w życiu codziennym, kiedy już zejdziemy z maty, poza zajęcia jogi.