Masaż tkanek głębokich: techniki, cel, przeciwwskazania.
Masaż tkanek głębokich, czyli rozluźnienie napięcia mięśniowo-powięziowego. Zobacz jak masować tkanki prostymi metodami domowymi.
Definicja masażu tkanek głębokich – znany także jako masaż łącznotkankowy, albo pod pojęciem masażu głębokiego,cel to rozluźnienie napięć mięśniowych oraz przywrócenie prawidłowego stanu napięcia struktur, elastyczności nie tylko samych mięśnie lecz także tkanki powięziowej. Masaż łącznotkankowy zwiększa zakresy ruchów (poprawia ślizg, elastyczność, dotlenienie tkanek, usuwając punkty bólu, tzw. zgrubienia w powięzi, w których tkanka jest nieprawidłowo zagęszczona, jej włókna przyzwyczajają się do złego ułożenia. Tzw. trigger points, spowodowane są długotrwałym utrzymywaniem złych pozycji, oraz ruchem w nieprawidłowych wzorcach ruchowych, które to powodują kumulowanie się napięć przeciążeniowych w tkankach. Nasza powięź jest tworzona przez wodę (70%) kolagen i elastynę. Jej włókna ułożone są równolegle (posiada strukturę pasmową). Jeśli ciągle źle siedzimy pielęgnując wady postawy, żyjemy w stylu funkcjonowania bez ruchu, albo doznajemy urazu, jej struktura ulega rozwarstwieniu, skręceniu, tworzą się zbicia i zgrubienia wchodzących w siebie warstw tkanki, które rozmasowujemy wygładzając strukturę, właśnie w terapii masażu głębokiego, powięziowego.
Jakie są wskazania do masażu tkanek głębokich?
Jeśli odczuwasz chroniczne napięcia, ciągnące się od bolesnego punktu, ucisk w danym obszarze ciała, i nie masz zdiagnozowanych żadnych schorzeń, to może oznaczać problemy ze zbyt duży obciążaniem i napięciem tkanki powięziowej w tych, albo odległych obszarach ciała. Najlepiej będzie rozpocząć u wizyty u masażysty aby nauczyć się jakie obszary mamy w ciele nadmiernie napięte, oraz gdzie są nasze mięśniowo-powięziowe punkty, które będziemy później samodzielni uciskać na piłeczce, rolce, lub innych sprzętach. Na początku masażysta wykonuje wstępny test oceny kondycji tkanek powięziowych w naszym ciele. Sam przebieg masażu po raz pierwszy, jest delikatniejszy, bez mocniejszego dociskania punktów spustowych. Terapia manualna tkanek jest pierwszym krokiem do pokonania chronicznego napięcia mięśniowo-powięziowego. poprzez regularny masaż tkanek głębokich następuje stopniowe zwiększenie elastyczności tkanek głębokich. Lepsze dotlenienie tkanek, lepsza elastyczność, mniej napięć w ciele to wzrost ruchomości w stawach oraz bardziej skuteczny trening uruchamiający aktywność mięśni fazowych (tych z tendencjami do szybkiego słabnięcia podczas siedzenia).
Jakie są efekty masażu tkanek głębokich? Działanie masażu powięziowego w dłuższej perspektywie czasowej.
Regularne dbanie o regenerację, w ramach którego wchodzi prowadzi do stopniowego niwelowania wady postawy. Efekty masażu tkanek głębokich to częściowe, a potem prawie całkowite, uwolnienie od chronicznych napięć powstających od powtarzania codziennych nawyków związanych z funkcjonowaniem w złych wzorcach ruchowych, oraz z pracą siedzącą. Czyli, reasumując, działanie masażu tkanek głębokich ma dobroczynny wpływ na uwalnianie mięśni i tkanki od narastających, oraz kumulujących się napięć. Cel masażu tkanek głębokich to poprawa dotlenienia, odżywienia, oraz elastyczności tkanek głębokich.
Jak samodzielnie wykonać masaż głęboki?
Aby dobrze go robić , trzeba najpierw dobrze poznać techniki masażu tkanek głębokich chodząc do fizjoterapeuty, masażysty, bądź specjalisty przez pewien czas. Osobiście, będąc trenerem oraz nauczycielem jogi, zrobiłam mnóstwo szkoleń z techniki masażu tkanek głębokich w sporcie i jodze: trener Blackroll, Trening funkcjonalny i powięzi, masaż powięzi czy fascial yoga. Oprócz szkoleń nauczyłam się co oznacza w ciele rozluźnienie napięć mięśniowych poprzez specjalistyczne techniki relaksacyjne pracy z ciałem: Trening Jacobsona, Schultza, Yoga Nidra, skanowanie ciała czy Restorative joga. Cała wiedza zdobywa w ciągu kilkunastu lat pozwala później na zastosowanie masażu tkanek głębokich w praktyce własnej w rozluźnianiu oraz regeneracji ciała między treningami.
Masaż regeneracyjny tkanek głębokich przeciwwskazania
Samodzielny masaż regeneracyjny tkanek głębokich przeciwwskazania: żylaki (tutaj musimy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem oraz chodzić do wykwalifikowanego masażysty). Siniaki, w ich przypadku omijamy te obszary czekając aż całkowicie zbledną i znikną. Przeciwwskazaniami do wykonaniu masażu tkanek głębokich są jeszcze rozmaite stany zapalne organizmu, gorączka, katar ze stanem podgorączkowym, ciąża (tutaj trzeba bardzo uważać), zmiany reumatyczne, przebyte zabiegi i operacje, starsze i nowe kontuzje (konsultacja ze specjalistą wymagana), nadciśnienie oraz wszelkie choroby, w których lekarz wyraźnie odradza masaż głęboki i masaż klasyczny, proponując inne techniki terapii pomocne w pozbyciu się bólu mięśni oraz napięć.
Jaki jest najbardziej polecany masaż tkanek głębokich do samodzielnego wykonania w domu?
Zacznij od delikatnego automasażu twarzy (film z dociskaniem punktów spustowych AKU). Rozmasuj powierzchnię czoła oraz płatki uszu. W terapii jogą stosujemy asany z podparciem tyłu głowy (tylko potylica, nie ma odcinku szyjnym kręgosłupa), na twardszym klocku z drewna lub korka, oraz przemasowywanie potylicy i bolesnych punktów spustowych. Rozluźniamy od razu górę Taśmy Powierzchownej Tylnej. Masaż kłujących punkcików na czole, nad brwiami, skutecznie rozluźnia początkowy, górny przyczep tej taśmy.