Medytacja dla początkujących.
Czym jest medytacja?
Wchodząc na zajęcia jogi myślimy o medytacji jak o głębokiej kontemplacji w pozycji siedzącej. Wielu osobom medytacja kojarzy się z całkowitym odcięciem od bodźców oraz wyższą sztuką duchową dostępna tylko dla wybrańców. Natomiast, sama w sobie stanowi sztukę ćwiczenia uważności w każdej pozycji, ruchu oraz czynności, którą wykonujesz. Składają się na nią różnorodne techniki relaksacyjne, idealne połączenie ciała-umysłu-oddechu. Wszystko płynie stanowiąc jedność. Medytacja dzieli się na dwa rodzaje praktyk: formalną (związana z filozofią, rytuałami, technikami, konkretnym miejscem i atmosferą) i nieformalną (uważne wykonywanie każdej czynności, pogłębiony oddech).
Jakie są cele medytacji?
Uspokojenie przebodźcowanego, przemęczonego i rozproszonego umysłu. W dzisiejszych czasach utrzymanie skupienia na danym zadaniu staje się coraz trudniejsze. Zmęczony umysł gorzej pracuje, zapamiętuje, regeneruje siły. Często myślimy o rzeczach mało istotnych, które zbyt mocno nas zaprzątając, obniżają efektywność naszej nauki, snu albo koncentrowania się na tym co naprawdę istotne. Cel medytacji to rozpoznanie momentu odlatywania myślami w przyszłość, przeszłość, mnożenia wrażeń. Gdy jesteś tego świadomy, uspokajasz umysł odsuwając od siebie to co zbędne.
Medytacja to każda aktywność prowadzona bardzo uważnie
Idealne połączenia umysłu z Pranayamą i ciałem, w spokoju i ciszy wewnętrznej. W skład technik medytacyjnych wchodzą przeróżne działania. Wybór technik medytacyjnych jest bardzo szeroki. Polegają na nauce utrzymywania koncentracji coraz dłużej. Skupienie na chwili obecnej wydłuża się naturalnie. Podchodząc do medytacji nie oczekujemy niczego, tylko w pełnym skupieniu oddajemy się “nie działaniu”. Najlepiej potraktować medytację jak technikę na świadome utrzymywanie koncentracji, przynoszące spokój umysłu oraz poprawiające jego zdrowie.
Pierwsze kroki w medytacji.
Zacznij NIE ROBIĆ NIC. Nasz umysł cały czas myśli, i będzie odlatywał podczas medytacji. Zaakceptuj to. Zacznij praktykować świadome, głębokie oddychanie zawsze gdy zdasz sobie sprawę z rozproszenia umysłu, odlatywania myślami. Wykonuj wszystkie małe czynności świadomie: słuchanie innych, chodzenie ze stawianiem stóp, mycie, gotowanie, pisanie, wszystko.
Jak długo praktykować medytację codziennie?
Optymalny czas medytowania to od 3 do 10 minut dziennie. Ten czas musi być poświęcony świadomemu oddechowi, uspokojeniu umysłu. Praktyka antystresowej jogi powinna być tak samo ważna jak intensywne treningi.
Jak przenieść medytacje na życie codzienne?
Świadomie wykonując każdą czynność. Widząc wszystko dookoła w chwili obecnej bez uciekania w przeszłość czy przyszłość. Medytacja ma nauczyć Cię odróżniania stanu rozpraszania od wartościowych myśli. Gdy tylko nasz umysł “odlatuje” zaczynamy świadomie, głęboko oddychać. Poprzez oddech wracamy do chwili obecnej.
Praktykuje W Olala Yoga & Pilates – KURS YACEP “Medytacja krok po kroku” https://olalakursy.pl