Mięśnie biodrowo-lędźwiowe i gruszkowaty
Biodrowo-lędźwiowy i mięsień gruszkowaty, jak skutecznie je rozluźniać?
Mięśnie biodrowo-lędźwiowe, to grupa mięśni w skrócie nazywana PSOAS, i mięsień gruszkowaty należą do grupy mięśni tonicznych. Czyli takich, które naturalnie się napinają cały czas pozostając w swej aktywności. W jodze robimy specjalna praktykę dla ich optymalnego zdrowia. W skład grupy mięśni biodrowo – lędźwiowych wchodzą: mięsień lędźwiowy większy i mniejszy, mięsień biodrowy. Jednostronny skurcz mięśni biodrowo-lędźwiowych powoduje rotację miednicy (jeden kolec wysunięty bardziej do przodu, pozorne skrócenie kończyny dolnej)), skoliozy oraz ma wpływ na zaburzenie neutralnego ustawienie kręgosłupa. PSOAS przykurcza się bardziej po jednej stronie jeśli za długo siedzimy opierając całe obciążenie ciała tylko na danej stronie. Długie siedzenie nie jest zdrowe dla organizmu człowieka!
Jak działają mięśnie biodrowo-lędźwiowe?
Ich główna funkcja jest zginanie tułowia: np. podczas wykonywania brzuszków, wchodzenia do skłonów, schylania się. Oprócz niej, jest on częścią tzw. przejścia piersiowo-lędźwiowego, które jest ważnym połączeniem górnej części ciała z dolną, oddechu z ruchem kończyn dolnych podczas chodzenia. Grupa PSOAS zaczepia się na kręgach TH12/L1 (piersiowy 12, lędźwiowy 1), górne tory Taśmy Głębokiej Przedniej z dolnymi. W tym obszarze znajduje się dolna część przepony. Czyli nadmierne spięcia grupy biodrowo-lędźwiowej blokuje nam również oddech poprzez dysfunkcje przepony.
Mięsień gruszkowaty
Wchodzi w skład grupy rotatorów bioder razem z mięśniami bliźniaczymi, zasłonowym wewnętrznym i zewnętrznym. Jest wybitnie toniczny, i ściśle związany z guzem kulszowym, oraz grupą kulszowo-goleniową. Nadmierny przykurcz daje efekty bólowe rwy kulszowej. Przejmuje pracę od osłabionych mięśni pośladkowych wielkich, która przeciąża go jeszcze bardziej. Jeśli biegasz, jeździsz na rowerze, uprawiasz sporty wyczynowe, i masz osłabione mięśnie pośladkowe wielkie, to Twoje “gruszki” chętnie będą przejmować napięcia powodując bóle w obrębie pośladków, krętarzy, dołu pleców, tyłów i górnej części boków ud.
Jak wzmacniać mięśnie biodrowo-lędźwiowe i odciążyć gruszkowate?
Nie można pozostawiać mięśni PSOAS i gruszkowatych w samym rozluźnianiu, albo tylko ich rozciągać. Aby działały tak jak trzeba, musimy je skutecznie wzmacniać po wstępnym rozluźnieniu. Mięśnie toniczne są często słabe. Samo rozluźnienie nie załatwi nam poprawy ich sprawności. Ich nadmierny przykurcz nie oznacza prawidłowej funkcjonalnie siły. Aby gruszka prawidłowo działała bez przejmowania większości pracy z rejonu miednicy, musisz wzmacniać mięśnie pośladkowe wielkie i średnie (mięśnie fazowe słabnące podczas siedzenia). Sam mięsień gruszkowaty codziennie masujesz na rolce.
Ćwiczenia i asany:
Wzmacnianie mięśnie pośladkowych wielkich i średnich
Rozciąganie mięśni biodrowo-lędźwiowych z mięśniem prostym uda
Rozciąganie PSOAS z naprzemiennym wzmacnianiem pośladka
Najprostsza pozycja rozluźniania mięśni biodrowo-lędźwiowych
Łatwe rozciąganie PSOAS
Ćwiczenia rozluźniające mięśnie biodrowo-lędźwiowe i gruszkowate, wzmacniające pośladkowe wielkie i średnie.
Zobacz na cały filmik na moim vlogu:
Bibliografia
Kurs Anatomia YACEP oraz Joga Powięziowa https://olalakursy.pl