Dlaczego warto robić Yin i Restorative Jogę?
Na czym polega praktyka Yin Jogi?
Praktyka Yin Jogi wpływa kojąco na autonomiczny układ nerwowy,który dzieli się na dwie części współczulną i przywspółczulną. Pierwsza z nich odpowiada za odruchy walki lub ucieczki. Generuje gwałtowny wystrzał adrenaliny i kortyzolu, które są silnymi hormonami stresu. Część współczulna jest związana z energią yang. Druga z nich, czyli przywspółczulna, włącza produkcję acetylocholiny gdy wyciszą się gwałtowne, stresowe reakcje organizmu. Związana jest z energią Yin, która odpowiada za przywracanie równowagi oraz regenerację.
Jak działa ta joga na nasz organizm?
Badania z przełomu lat 60 i 70tych, Dr Herbert Benson “The Relaxation Response, wykazały dobroczynną role relaksacji i medytacji w obniżaniu poziomu stresu, oraz przywracaniu balansu fizjologicznego ciała. To działanie to zahamowanie wydzielania hormonów stresu, przywrócenie prawidłowego ciśnienia krwi oraz spowalnianiu wysokiego tętna.
Co daje regularna praktyka yin jogi?
Regularna Yin Joga albo Restorative Joga, pomaga mózgowi zmienić nieprawidłowe wzorce reagowania w stresie na stan wyciszenia układu hormonalnego. Ten styl jogi dobroczynnie wpływa na układ współczulny, czyli lepiej nam się funkcjonuje w ciągu dnia. Jesteśmy mniej zmęczeni i przeciążeni pracą, oraz szybciej regenerujemy siły po trudnych zadaniach. Spokojniej reagujemy na nagłe niespodzianki wywołujące sporą dawkę stresu. Znacznie poprawia się funkcjonowanie mózgu oraz tarczycy, a u kobiet zmniejsza się napięcie przedmiesiączkowe. Lepiej zasypiamy i regenerujemy siły nocą.
Różnice między Yin i Restorative Jogą
Obydwa style jogi działają z energią Yin wymagając od nas nieznacznego odczucia rozciągania w tkankach podczas trwania w asanie. Do pozycji wchodzimy 40 – 50 % możliwości i utrzymujemy strefę komfortu. Podczas Restorative jogi nie powinniśmy czuć nawet najmniejszego rozciągania, gdyż działamy tutaj na 20-30%. Musimy przybrać taką pozycję, w której całkowicie się rozluźnimy i “odpłyniemy” w świat mózgowego stanu alfa pozostając na granicy między jawą a snem w granicach. Podczas takiej praktyki koncentrujemy się w całkowitym skupieniu na oddechach, które stają się pogłębione i wydłużone. Obydwie praktyki robimy na całkowicie rozluźnionym brzuchu i pracujemy z energią Yin.